Bayraktar Mahallesi Boyabat Sokak Erşah Apartmanı 15/10 Gaziosmanpaşa Çankaya / Ankara

0312 447 24 38

info@cabgrup.com

Ccab Grup

2021 YILI HEDEFLERİMİZ ŞEKİLLENDİ

CAB GRUP olarak her yıl belirlediğimiz ana temamız 2021 yılı içinde belli oldu. 2021 yılında şirket olarak  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ  sorunu ve bu konuyla ilgili mücadele alanını temel hedef olarak belirledik.

 

Küresel bir kriz dünyayı şok etti. Trajik sayıda ölüme neden oluyor, insanları evlerini terk etmekten korkuyor ve birçok nesilde görülmeyen ekonomik zorluklara yol açıyor. Etkileri tüm dünyada dalgalanıyor.

 

Açıkçası, COVID-19'dan bahsediyoruz. Ancak yalnızca birkaç on yıl içinde, aynı tanım başka bir küresel krize uyacak: iklim değişikliği. Bu salgın ne kadar korkunç olsa da, iklim değişikliği daha kötü olabilir.

 

Şu anda iklim değişikliği gibi bir sorunu düşünmenin zor olduğunun farkındayız. Afet meydana geldiğinde, özellikle felaket COVID-19 kadar kötü olduğunda, yalnızca en acil ihtiyaçlarımızı karşılama konusunda endişelenmek insan doğasıdır. Ancak gelecekte çok daha yüksek sıcaklıkların çok uzak görünmesi, onları daha az sorun haline getirmez - ve olası en kötü iklim sonuçlarından kaçınmanın tek yolu çabalarımızı şimdi hızlandırmaktır. Dünya yeni koronavirüsü durdurmak ve ondan kurtulmaya başlamak için çalışırken bile, sera gazı emisyonlarımızı ortadan kaldırmamıza izin verecek yenilikler inşa edip uygulayarak bir iklim felaketinden kaçınmak için hemen harekete geçmemiz gerekiyor.

 

Ekonomik faaliyet çok yavaşladığı için dünyanın bu yıl geçen yıla göre daha az sera gazı salacağına dair tahminler görmüş olabilirsiniz. Bu tahminler kesinlikle doğru olsa da, iklim değişikliğiyle mücadeledeki önemi abartılmış durumda.

 

Analistler, bu yıl emisyonların ne kadar düşeceği konusunda hemfikir değiller, ancak Uluslararası Enerji Ajansı azaltımı yüzde 8 civarında koyuyor . Gerçek anlamda bu, 51 milyar yerine 47 milyar ton karbon eşdeğerini açığa çıkaracağımız anlamına geliyor.

 

Bu anlamlı bir düşüş ve bu düşüş oranını her yıl devam ettirebilseydik çok iyi durumda olurduk. Maalesef yapamayız.

 

Hafifçe söylemek gerekirse, bu kimsenin devam etmek isteyeceği bir durum değil. Yine de geçen yıl yaptığımız gibi yüzde 92 oranında karbon salma yolundayız. Dikkat çekici olan, salgın nedeniyle emisyonların ne kadar azalacağı değil, ne kadar az olacağı.

 

İklim değişikliğinin ne tür bir zarar vereceğini anlamak istiyorsanız, COVID-19'a bakın ve acıyı çok daha uzun bir süreye yayın. Bu salgının neden olduğu can kaybı ve ekonomik sefalet, dünyadaki karbon emisyonlarını ortadan kaldırmazsak düzenli olarak olacaklarla aynı seviyede.

 

Bu, iklim değişikliğiyle nasıl karşılaştırılır? Önümüzdeki 40 yıl içinde, küresel sıcaklıklardaki artışların küresel ölüm oranlarını aynı miktarda artıracağı tahmin ediliyor - 100.000'de 14 ölüm. Yüzyılın sonunda, emisyon artışı yüksek kalırsa, 100.000 kişi başına 73 ekstra ölümden iklim değişikliği sorumlu olabilir . Daha düşük emisyon senaryosunda, ölüm oranı 100.000'de 10'a düşer.

 

Başka bir deyişle, 2060'a kadar iklim değişikliği COVID-19 kadar ölümcül olabilir ve 2100'de beş kat daha ölümcül olabilir.

 

Ekonomik tablo da keskin. İklim değişikliğinden ve COVID-19'dan kaynaklanan olası etkilerin aralığı, kullandığınız ekonomik modele bağlı olarak oldukça değişiklik gösterir. Ancak sonuç açıktır: Önümüzdeki on veya iki yılda, iklim değişikliğinin neden olduğu ekonomik zarar muhtemelen her on yılda bir COVID büyüklüğünde bir salgına sahip olmak kadar kötü olacaktır. Yüzyılın sonunda dünyanın mevcut emisyon yolunda kalması çok daha kötü olacak.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Bayraktar Mahallesi Boyabat Sokak Erşah Apartmanı 15/10 Gaziosmanpaşa Çankaya / Ankara

Hızlı iletişim

0312 447 24 38

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP