Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

ZOOM TEHLİKESİ!

ABD’DE ZOOM YASAKLANDI

Koronavirüs salgını sonrası milyarlarca insan evine kapanırken, kullanıcıların bir kısmı işlerini internet üzerinden iletişim uygulamalarıyla sağlarken, öğrencilerin de azımsanmayacak bir kısmı bu uygulamaları yoğun bir şekilde kullanıyor. Popüler uygulamalardan biri olan Zoom da bu çerçevede kullanıcı sayısını son haftalarda iyiden iyiye artıran bir uygulama ve görüntülü görüşme yapmak isteyenlerin başvurduğu bir platform.

 

Ancak ABD'de Zoom, güvenlik engeline takıldı. New York City'de bulunan bölge okullarındaki öğrencilerin Zoom kullanımına yasak getirildi. 1800 okulda Zoom yerine Microsoft Teams uygulamasının kullanılması kararlaştırıldı.

 

New York City Eğitim Departmanı yetkilisi Danielle Filson tarafından yapılan açıklamaya göre, Zoom bir süre incelendi; ancak kayda değer güvenlik açıkları nedeniyle Zoom ile yola devam edilmeyeceği belirtildi.

 

Zoom'un yasaklanmasıyla birlikte 1,1 milyon öğrenci, Microsoft Teams üzerinden uzaktan eğitimine devam edecek.

 

Zoom CEO’su Eric Yuan, yakın zamanda görüntülü görüşme hizmetindeki gizlilik ve güvenlik problemleri için özür dilemişti. Yuan, yanlışlıkla aramaların Çin üzerinden yönlendirildiğini açıklamış ve bunun için de özür dilemişti.

 

ZOOM NEDEN GÜVENLİ DEĞİL?

Geçen hafta, Zoom’un ürünü pazarlarken iddia ettiği gibi uçtan uca şifreleme yapmadığı ve şirketin binlerce kullanıcının kişisel e-postalarını ve fotoğraflarını istemeden sızdırdığı ortaya çıktı. Firma, Facebook’a izinsiz veri göndermesi sebebiyle suçlayan bir davaya da konu oldu.

 

BAKAN ACİL TOPLANTI İSTEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EBA tavsiye edilse de yurt genelinde durum çok farklı. Çok sayıda il ve ilçede okul müdürü öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkanı sağlayan programlara yönlendiriyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu yüzden harekete geçti..

 

Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı. Bakanlığın, Zoom programının sahibi şirketle bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken, EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

Hızlı iletişim

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP