Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

HAYVANDAN İNSANA, İNSANDAN HAYVANA CORONA VİRÜS GEÇER Mİ?

Dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınına karşı vatandaşlar evde izolasyon dönemine geçti. Türkiye'de koronavirüse karşı birçok önlem alınırken bazı evcil hayvan sahipleri, virüs bulaşmasından kendisi ve köpeği ya da kedisi için endişelenerek, sokağa veya barınağa bırakmaya başladı. Uzmanlar, hayvandan insana ya da insandan hayvana koronavirüs buluşması endişesinin doğru olmadığını belirtti.

 

Uzmanları altını çizdiği noktaları sizin için derledik:

 

-İnsanlardan hayvanlara, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklara 'zoonoz' hastalıklar denir. Covid-19, zoonoz bir hastalık değildir. Her hayvanda korona hastalıkları olabilir. Ancak bu, insanlara geçebilen değil sadece kendi türleri arasında geçebilen hastalıklardır.

 

-Köpekten köpeğe, kediden kediye geçen koronavirüs, insana geçmez. İnsanlardaki koronavirüs de hayvanlara geçmez. Koronavirüsü olan insan, köpeği sevdiğinde bizler de o köpeğe temas edersek bu şekilde virüse maruz kalabiliriz.

 

-Evcil hayvanlarınızı şu dönemde kimse sevmemelidir.

- Hayvanlara dokunurken, bakımları yapılırken temel hijyen ve biyogüvenlik kurallarına her zaman uyulmalıdır. Bu kurallar; hayvanlara yaklaşmadan önce veya sonra ve hayvanların yemlerine, eşyalarına dokunmadan önce ve sonra ellerin yıkanmasını ve çok yakın temastan kaçınmayı içerir.

- Koronavirüs hastası olanlar veya tıbbi gözetimdekiler evcil hayvanlarından yakın temastan kaçınmalı.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

Hızlı iletişim

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP