Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

KORONAVİRÜS GÜNDEMİNİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDENLER DİKKAT

HABER GÖRÜNÜMLÜ TUZAKLARA DÜŞMEYİN

 

İletişim Başkanlığı, Koronavirüs gündemini sosyal medyadan takip ederken dikkat edilmesi gereken hususlara yönelik bir bilgilendirme paylaştı. Bilgilendirmede, haber görünümlü yazılara dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

 

İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan Koronavirüs gündemini sosyal medyadan takip ederken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

 

RESMİ KAYNAKLARA İTİBAR EDİN

 

Hasta sayısı, lokasyonu, durumu ve hastalara yönelik uygulanan tedbirler gibi maddi bilgiler içeren konularda Resmi makamlar dışında paylaşılan içeriklere itibar edilmemelidir.

 

HABER GÖRÜNÜMLÜ TUZAKLARA DÜŞMEYİN

 

Kaynağı belirtilmeyen, etkileşimi arttırmak amacıyla 'Son Dakika' gibi dikkat çekici başlıklarla servis edilen ve doğruluğu teyit edilmemiş haberlere dikkat edilmeli, bu gibi içerikler farklı mecralarda paylaşılarak yayılımına destek olunmamalıdır.

 

BİLGİYİ OTORİTESİNDEN ALIN

 

Tüm bilgilendirme faaliyetleri, başta Sağlık Bakanlığı ve Bakanlık nezdinde Bilim Kurulu olmak üzere ilgili resmi kanallar vasıtasıyla eksiksiz ve şeffaf olarak yapılmaktadır. Sosyal medyada resmi veya akademik güvenilirliği olmayan kişi ya da kuruluşların yapmış olduğu bilgilendirmelere temkinli yaklaşılmalıdır.

 

KAYNAĞI BELİRTİLMEMİŞ SES KAYITLARI VE GÖRÜNTÜLERE İTİBAR ETMEYİN

 

Özellikle WhatsApp, Telegram ya da BiP gibi haberleşme uygulamaları vasıtasıyla yayılan, kimliği belirsiz kişilerce oluşturulan, kaynağı belirsiz ve anonim olan her türlü ses kaydı ve görüntüye hiçbir şekilde itibar edilmemelidir. Vatandaşlarımız bu gibi içerikleri başkalarına göndermemeli, kendisine gönderenleri içeriğin güvensiz ve kötü niyetli olduğu yönünde uyarmalı, yayılımını engelleme hususunda telkin etmelidir.

 

SAHTE HESAPLARA DİKKAT EDİN

 

Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, kültür ve Turizm Bakanlığı, İletişim Başkanlığı ya da Diyanet işleri Başkanlığı adına farklı sosyal medya platformlarında açılan sahte hesaplara dikkat edilmelidir. Bu kapsamda ilgili kurum ve kuruluşların her birinin web sitesinde belirtilmiş olan gerçek sosyal medya hesapları takip edilmelidir. Karşılaşılan bu tarz sahte hesaplar, ilgili resmi kurumlara bildirilebilir.

 

AYRIŞTIRICI, KIŞKIRTICI MESAJLARA MÜSAADE ETMEYİN

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile mücadele, siyasi, etnik ve din gibi unsurlardan bağımsız olarak, milletçe topyekün yürüttüğümüz bir mücadeledir. Meseleyi siyasileştiren ya da ayrıştırıcı dil içeren sosyal medya paylaşımlarından uzak durulmalıdır. İyi niyetli olmayan, ulusal çapta verilen mücadeleye zarar verme amacı taşıyan, kaosu, çatışmayı ya da ayrışmayı teşvik eden içeriklerin yayılımına katkı sunulmamalıdır.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

Hızlı iletişim

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP