Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

KULUÇKA O GECE BOZULDU

Son dakika haberlere göre, corona virüs önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkışların durdurulmasından sonra, virüsün ortalama kuluçka dönemi sayılan bir haftalık süre de 12 Nisan’da sona ermiş oldu. İstanbul başta olmak üzere büyükkentler ve Zonguldak’tan olası yayılımı önlemek için 4 Nisan’da uygulamaya geçirilen kararın sonuçları, ilave tedbirler açısından büyük önem taşıyor.

 

‘DENGELER ALTÜST’

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, Türkiye’nin Kovid-19 karnesinin kötü olduğunu dile getirerek, “4 Nisan günü vaka sayımız 23 bin 934’ken, 12 Nisan’daki sayımız 56 bin 956’ya çıktı. Bir haftalık sürede iki kat artış endişe verici. Bizim ülke olarak sadece ölüm sayımız plato çiziyor. Ölüm oranı bakımından ABD, İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere’den daha iyi durumdayız. Ne yazık ki seyahat kısıtlamasının bir faydası olmadı. Bir diğer ihtimal de kısıtlama sayesinde rakamlar çok daha artmadı. 10 Nisan’da ortaya çıkan görüntüler tüm dengeleri alt üst etti. Bir hafta sonraki tabloyu görmemiz lazım. 10 Nisan’da maske takmadan sokağa çıkanlar, fiziksel güvenli mesafeye uymayanlar 14 gün sokağa çıkmamalı. Vaka artışı nerede zirveyi bulacak ve düşecek, bilmiyoruz” diye konuştu.

 

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise “Kovid-19 tablosu günlük değişikliklerle gidiyor. Rakamlardan ziyade eğilime bakmak gerek. Vakalar artıyor ama yoğun bakıma yatan hastalar ve ölüm sayılarında belirgin artış olmaması olumlu. Hastanelerde iyi hizmet veriliyor ancak salgını kontrol etmekte çok başarılı değiliz. 10 Nisan’ın kötü etkisi olacağı kesin. Önümüzdeki Cuma, Cumartesi 10 Nisan’ın rakamsal etkileri ortaya çıkabilir. Ortalama kuluçka süresi 5.5 gün. Hafta sonuna doğru önlemlerin etkili olup olmadığı net olarak anlaşılır” ifadelerini kullandı.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

Hızlı iletişim

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP