Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

KORONAVİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir diyet uygulandığında enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin düştüğünü söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı bağışıklığı güçlendirmek için önerilerde bulundu.

 

Güçlü Birer Antioksidan: A ve E Vitamini

Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdeki A vitamini güçlü birer antioksidan. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar.

E vitamininin en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller E vitamini zenginidir.

 

Günlük Alınması Gereken A Vitamini Miktarı: Yetişkin erkek için 1000 mcg, kadın için 800 mcg‘dir.

 

Günlük Alınması Gereken E Vitamini Miktarı: Erişkinler için 8-10 mg’dir.

 

Depresyona Karşı B12 Vitamini

B12 Vitamini ruh halimize, enerji seviyemize, hafızaya, kalbe, cilde, saçımıza, sindirimimize ve daha pek çok şeye yarar sağlar. Aynı zamanda böbreküstü bezi yetersizliğinde, enzim üretiminde, DNA sentezi ve hormonal dengeyi içeren çoklu metabolik fonksiyonların oluşumunda, sinir ve kardiyovasküler sistemlerin korunmasında gerekli bir vitamindir.

 

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini, insan vücudunun her hücresinde mevcut olan suda çözünen bir vitamindir.

 

Günlük Alınması Gereken B12 Vitamini Miktarı: Yetişkinler için günde 2-3 mikrogram/mcg ile 4-7 mikrogram/mcg arasında olması öneriliyor. Gebeler ve emzirenlerde  ihtiyaç miktarı artmaktadır.

 

C Vitamini

C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, savunma sistemini güçlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol C vitamini içerir. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi tüketilmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

 

Vitamin C’nin günlük alınması gerekli miktar yetişkinler için günde 50-75 mg‘dır.

 

D Vitamini

D vitamini sağlıklı kemik yapısını ve bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyonun ve insülin direncinin önlenmesine yardımcı olur, anti-kanser özelliklerine sahip olabilir.

 

Günlük Alınması Gereken D Vitamini Miktarı: Erişkinlerde güvenli üst sınır günde 4000, ilk yaşlarda ise 1000-1500 ünite civarındadır.

 

Kemik ve Kalp Sağlığı İçin K Vitamini

Kemik ve kalp sağlığında önemli bir rol oynayan yağda çözünen önemli bir vitamindir. Kemik mineralizasyonu ve kanın pıhtılaşmasında rol oynayan ana vitaminlerden biridir, ayrıca beyin fonksiyonlarının korunmasına, sağlıklı bir metabolizmaya ve kansere karşı korunmada yardımcı olur.

Günlük Alınması Gereken K Vitamini Miktarı: Erişkinler için 65-80 mcg’dir.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

Hızlı iletişim

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP