Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

5G HATLARININ KORONAVİRÜS YAYDIĞI İDDİASI DOĞRU MU?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına (pandemi) dönüşen yeni koronavirüs (Covid-19) ile ilgili en çarpıcı iddia '5G hatlarının koronavirüs yaydığı' oldu. Dünyada pek çok ünlü ismin destek verdiği iddiayı, bilim adamları kesin bir dille reddetti. Ayrıca İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Tıbbi Direktörü Stephen Powis de komplo teorilerini "en kötü sahte haber türü" olarak nitelendirdi.

 

Bu iddialar ilk kez Ocak ayı sonlarında ABD'deki ilk koronavirüs vakalarının açıklandığı döneme rastlayan Facebook paylaşımlarında görülmeye başlandı.

İddiaları dile getirenler kabaca iki kampa ayrılmış görünüyor:

 

-Bir grup 5G'nin insanların bağışıklık sistemini bastırdığını ve insanları virüs karşısında korumasız bıraktığını iddia ediyor

 

-Diğer grup ise virüsün bir şekilde 5G teknolojisi kullanılarak yayıldığı iddiasında bulunuyor.

 

BBC'nin bu iddiaları sorduğu bilim insanlarından İngiltere'deki Reading Üniversitesi hücresel mikrobiyoloji uzmanı Dr Simon Clarke, bu savları "tam bir saçmalık" olarak nitelendirdi.

 

Clarke, çok güçlü radyo dalgalarının ısınmaya yol açabileceğini insan sağlığını etkileyebileceğini, ama 5G için kullanılan dalgaların çok çok zayıf olduğunu ve hiç bir zaman insanlar üzerinde güçlü bir etki yaratacak düzeyin yanına bile yaklaşmadığını ifade etti.

 

TÜRKİYE’DE 5G NE DURUMDA?

Son bilgilere göre, Türkiye’de 5G teknolojisi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şubat ayında Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, 5G altyapı hazırlıklarının sürdüğünü belirtilerek, Türkiye’de 5G’nin ilk adresinin İstanbul Havalimanı olacağı bildirilmişti.

 

Açıklamalara göre 5G, 2020'nin Haziran ayında Türkiye'de kullanıma hazır olacak. Ancak bu tarihte her kullanıcı 5G'ye geçemeyecek. Önce 5G için operatörlerin katılacağı bir frekans ihalesi yapılacak. Bu ihalenin ardından operatörler, alt yapı sistemlerini geliştirme işlemlerine devam edecek. 2021 yılına doğru 5G ağları tüketicilere uygun hale gelecek, faturalı ya da faturasız tarifeler ile hayatımızda yer edecek.

 

Ama koronavirüs salgını ve iddialar nedeniyle 5G teknolojisinin Türkiye’de ne zaman hayata geçeceği veya geçip geçmeyeceği merak konusu oldu.

 

 

Yaratıcı bakış açımızla bugünden geleceği tasarlıyoruz.

Adres

Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Next Level No:3 A Blok Kat:4 Daire:10 Çankaya/Ankara

Hızlı iletişim

0312 911 92 83

info@cabgrup.com

Kroki için tıklayınız

Sosyal Medya

© 2019 Tüm hakları saklıdır. CABGRUP